Program at a Glance
Thursday 10, Sep 2020 |
Event
|
Presentation
|
Exhibition
10:00 -
|
10:00 - 12:00
|
iPOP Plenary
Presider: Hiroaki Harai, NICT, Japan
Opening Address
Naoaki Yamanaka, General Co-Chair, Keio University, Japan
Bijan Jabbari, General Co-Chair, ISOCORE, USA
Keynote
K-1 Yutaka Miyamoto, NTT, Japan
K-2 Óscar Gonzalez des Dios, Telefonica, Spain
iPOP Exhibition Introduction
iPOP Exhibition Co-Chair
|
12:00-13:00 |
Break
|
13:00 - 14:40
|
Technical Session (1): Network design and optimization
Chair: Yohei Hasegawa, NEC, Japan
T1-1 Bijoy Chand Chatterjee,South Asian University, India
T1-2 Takehiro Sato, Kyoto University, Japan
T1-3 Masahiro Matsuno, Keio University, Japan
T1-4 Filippos Balasis, KDDI Research, Inc., Japan |
14:40-14:50 |
Break
|
14:50 - 16:30
|
Technical Session (2): Advanced Network Architecutres
Chair: Eiji Oki, Kyoto University, Japan
T2-1 Tetsu Joh, KDDI Corporation/KDDI Research, Inc.,Japan
T2-2 Rui Kang, Kyoto University, Japan
T2-3 Cen Wang, KDDI Research Inc., Japan
T2-4 Kyosuke Sugiura, Keio University, Japan |
16:30 - 17:10
|
Gold Sponsor Session
Chair: Hirofumi Yamaji, TOYO Corporation, Japan
G-1 Yutaka Nasu, Keio University, Japan
G-2 Hidetsugu Sugiyama, Red Hat K.K(Japan), Japan
|
17:10 - 18:10
|
Poster Session
P-1 Kaito Akaki, The University of Electro-Communications, Japan
P-2 Yu Nishio, Keio University, Japan
P-3 Ryosuke Shirai, Keio University, Japan
P-4 Sora Yoshiyama, Kogakuin University, Japan
P-5 Kanon Sasaki, Kogakuin University, Japan
P-6 Yuto Soma, Kogakuin University, Japan
P-7 Tomoaki Kanaya, Kogakuin University, Japan
P-8 Kouto Miyazawa, Kogakuin University, Japan
|
Friday 11, Sep 2020 |
Event
|
Presentation |
Exhibition
- 17:10
9:40-11:20
|
Technical Session (3): Networking with Machine Learning
Chair: Akira Hirano, Tokyo Denki University, Japan
T3-1 Cen Wang, KDDI Research Inc., Japan
T3-2 Xiong Gao, Beijing University of Posts and Telecommunications, China
T3-3 Genichi Mori, KDDI Corporation/KDDI Research, Inc., Japan
T3-4 Takahiro Hirayama, NICT, Japan
|
|
11:20-12:00
|
Gold Sponsor Session
Chair: Hirofumi Yamaji, TOYO Corporation, Japan
G-3 Chang Kyu Kim, UBiqube, Japan
G-4 Aki Fukuda, NTT, Japan
|
12:00-13:00 |
Break
|
13:00-14:40
|
Technical Session (4): Network Resiliency and Automation
Chair: Yuta Wakayama, KDDI Research, Japan
T4-1 Taichi Okumura, Keio University, Japan
T4-2 Laurent Ciavaglia, Nokia, France
T4-3 Kana Masumoto, NTT, Japan
T4-4 Kotaro Mihara , NTT, Japan
|
14:40-14:50
|
Break
|
14:50-16:55
|
Special Invited Session: Toward Next Generation Network/Cloud Control and Management
Chair: Hideyuki Shimonishi, NEC, Japan
I-1 Tomohiro Otani, KDDI, Japan
I-2 Chao Wu, NTT, Japan
I-3 Motoyoshi Sekiya, Fujitsu, Japan
I-4 Takayuki Kuroda, NEC, Japan
I-5 Hervé Guesdon, UBiqube, Ireland
|
16:55-17:10
|
Closing
Satoru Okamoto, Keio University, Japan |
|